Üyelik Girişi

Toronto Sanat ve Tasarım Koleji

Mayıs 2002’de inşaatına başlanan projenin İngiliz mimarı Will Alsop, “Sharp Design Centre” adı ile anılan Ontario College of Art and Design binasını tasarlamak ve inşa etmek için üç yılı aşkın bir süre Toronto merkezli Robbie Young + Wright / IBI Grup Mimarlık şirketi ile işbirliği içinde çalışıyor.

Toronto Sanat ve Tasarım Koleji’nin genişletilmesi maksadı ile girişilen proje nihayete erdiğinde yapılan yatırım 42,5 milyon Kanada dolarını buluyor! Sonuçta sadece büyük bütçesi ile değil farklı mimarisi ile de dikkat çeken bu bina ortaya çıkıyor. Yapının inşası için gerekli bütçe yardımsever Rosalie ve Isadore Sharp ile birlikte Toronto Belediyesi tarafından karşılanıyor.

 Bu Pikseller Düşük Çözünürlükten Değil

6.215 m² büyüklüğünde olan bina iki katlı ve yerden 26 metre yüksekliğe sahip. Siyah beyaz pikselli dış görünümü ve farklı renklerdeki çelik taşıyıcı ayakları ile uzaktan bile göz alan bir görünüm sunuyor. Yapı, 2004 yılında İngiliz Kraliyet Enstitüsü mimarlık alanında ödülüne layık görülürken, 2005 yılında CCEA’da (Canadian Consulting Engineering Awards) “En Seçkin Teknik Proje” ödülüne de sahip oluyor.

Binanın aydınlatması konusunda da titizlikle çalışılıyor. Geceleri 16 adet mavi ampulle alttan aydınlatılan tasarım merkezinde hem saatte %72’lik bir hidro tüketimle enerji verimliliği sağlanıyor hem de ışık oyunları ile dış görünümde değişiklikler yapılabiliyor. Eklendiği binaya asansör ve merdivenlerle bağlanan yapı iç aydınlatma ve havalandırma açısından da övgüye layık bir hassasiyet barındırıyor. Dikkatle bakarsanız siyah piksellerin dış dünyaya açılan pencereler olduğunu fark edebilirsiniz.

Burada Öğrenci Olmak Büyük Şans

İçinde konferans salonları, sanat stüdyoları, fakülte büroları ve sergi alanları bulunan bina, çevresindeki yapılardan farklı bir görünüme sahip olsa da, onlarla bütünleşen bir tasarım sunuyor. Toronto’nun en dikkat çekici ve en beğenilen binalarından olan yapı, öğrencileri tarafından da elbette çok seviliyor.

Sanatla iç içe olmak adına yetişmekte olan amatörler için ilham kaynağı olan bina, şehrin diğer sakinleri için de gurur kaynağı bir estetik harikası! Will Alsop’un bu ilginç tasarımı, Toronto’nun kent dokusunun içinde tamamen orijinal, sanatsal açıdan cesur ve yaratıcı bir etkiye sahip bulunuyor. Ontario College of Art and Design şehri ziyaret edenlerin görmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
80 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın