Üyelik Girişi

Mehmet ÇAMLIBEL Türkiye Hafıza Olimpiyatlarında Hızlı Okuma Kategorisi Türkiye 1.'si Oldu

6 Eylül 2009 Pazar günü Ankara NEVA PALAS’ta 2009 Memoriad Türkiye 3.Hafıza Olimpiyatı (MEMORIAD) MEGA HAFIZA™ ve HIZLI OKUMA DERNEĞİ’nin sponsorluğunda gerçekleştirildi. Samsun’dan katılan sınıf öğretmeni Mehmet Çamlıbel 678 kelime/dakika hızla "2009 Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonu" oldu İçinde çok sayıda yabancı isim ve kelime bulunan okuma parçası oldukça zordu. Bu anlamda "Hızlı Okuma ve Anlama" yarışması bu yılın en çetin yarışmalarından birisiydi. Yarışmada sadece hızlı okumanın yetmediğini ve anlama oranının % 60'dan aşağı düşmesinin yarışmacının sıfır puan almasına sebep olduğunu herkes biliyordu. Ayrıca yarışma puanı okuma hızıyla anlama oranının çarpımıyla elde edildiğinden dolayı hem okuma hızının, hem de anlama oranının birlikte yüksek olması gerekiyordu.

Bu kategori yabancı kelimelerin çok olduğu bir okuma parçasının hem hızlı okunup, hem de yüksek bir anlama ve hatırlama oranının aynı anda sağlanıp, sağlanamayacağının da test edilmesi oldu. Geçen yıl Türkiye Hızlı Okuma yarışmasında ikinci olan Khatanbaatar KHANDSUREN ile üçüncü olan Mustafa Cumhur Kafes de bu yıl da hızlı okuma kategorisinde kendisini deneyenler arasındaydı.

Yarışma oldukça heyecanlıydı. Yarışmaya katılan dokuz kişi anlama oranları % 60’ın altında kaldığı için sıralamaya hiç giremedi. Bu yıl hiç kimse dereceye giremeyecek diye düşünülürken, yarışmaya Samsun’dan katılan sınıf öğretmeni Mehmet Çamlıbel 678 kelime/dakika hızla "2009 Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonu" oldu.

 Memoriad ve Hızlı Okuma Derneği’nin başkanı olan Melik Duyar daha önceki yıllara göre, okuma parçasının daha ağır olmasından dolayı, bu yılın şampiyonunun daha değerli bir altın madalya aldığını söyledi.Yorum Yaz - Arşiv   
2076 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın