Üyelik Girişi

Selda Arslan

Selda Arslan
selda_foca@hotmail.de
Sosyal Zeka ve Saha Çalışanları
03/09/2015

         Aslında, bu yazının çıkışı oldukça garip oldu, bir arkadaşım ile sohbet esnasında saha da çalışmanın kolaylık ve zorluklarını tartışıyorduk ve bi anda Garder in çoklu zeka kavramı üzerine konuşmaya başladık ve daha sonra’’ Sosyal Zeka kavramına’’ geldi konu. Konuşma keyifli olunca yazmaya dökmek istedim.

        Eğitim fakültesi mezunuyum, okulda pek çok zekâ gelişim alanlarını ayrıntılı olarak öğrendik, derslerde uygulama yaptık. Daha önce ‘’Zeka’’ kavramında tek bir lider vardı IQ. IQ su kadar ediyor insanlar matematik zekası yüksekse inanılmaz bir insandı. Sonra EQ ya duyusal zeka kavramı ön plana çıktı.  Şimdilerde farkındalık ‘’ Sosyal Zeka ‘’ kavramına kaymakta. Pek çok dergi ve blogta, kişisel gelişim kaynaklarında sosyal zekaya atıfta bulunuyor. Zeka kavramı en basit tanımı ; gerek sorunları çözerken gerek çevreye uyum sağlarken, var olan tüm yetenek ve becerilerini kullanması ile ortaya çıkan düzeydir. Zeka tanımındaki ‘’ çevreye uyum yeteneği ‘’  insanoğluna verilmiş en güzel özelliktir. İnsan doğası gereği bulunduğu koşullara uyabilmek için tüm fiziksel koşulları alt edebiliyor. Psikolojik koşullarda ise  savunma mekanizmalarını kullanıyor. Sosyal zekanın bu kadar ilginç ve sahada çalışan için önemli olmasının sebebi ne derseniz; cevaplar oldukça uzun ve ayrıntılı. İlk önce sosyal zeka  tanımına baktığımızda;  kişinin kendinde veya karşısındakinde değil, çevresinde olup bitenleri anlama, etkileyebilme ve farklı sosyal ortamlarda iyi ilişkiler kurabilme kapasitesidir( Gardner) Kişiler arası  bağ kurabilme, grubu hareket ettirebilme, olayların ve duyguları ne olduğunu anlamamıza yardımcı olan IQ ve EO ‘dan öte bir zeka ile gerçekleşiyor. Bu tanım Empati yeteneği ile de yakından ilişkili, Empati kavramına ben yetenek diyorum çünkü empati  kavramı kazanmamış bireyler, bunu farkına vararak kazanabilir ve geliştirebilir. Empatinin  kitap tanımı ise; bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Kendi duygularını başka nesnelere, olay ve kişilere yansıtmaktır. Okuduğunuz gibi birbirine ne kadar yakın, tanımlar.
  Biz saha da çalışanlar, ofiste çalışanlar ya da standart bir işi  yapmakla görevli olanlar çok daha farklı çalışırız. Elimizde modamod yapılacak bir iş yoktur. Her zaman düşünmek, plan yapmak, zaman takvimimizi ayarlamak ve tüm işleri size verilen zaman içinde yetiştirmek  ve hedeflerinize ulaşmak zorundayızdır. .Karşılaştığımız her müşteri  beklentisi, istekleri birbirinden farklıdır ve bunları  tahmin etmeli, öngörülü davranmalı, olaylara empatik bakış açısıyla bakmalı,  soruları göğünüzde yumuşatarak, kaleye şut almamız gerekmektedir. Bu süreç bazen inanılmaz yorucu, zihninizi, ön görülerinizi tam kapasite kullanırsınız ve görüşme sonunda gerçekten bir araya ihtiyaç duyarsınız. Ben, bu durum sonunda kendime google arama motoru gibi hissetim, derim çünkü  her soru karşılanmış, elden geldiğince,  karşı tarafın aklında kalan sorular temizlenmiş olur, görüşme sonunda  hava oldukça açıktır, bir nefes çekersiniz ve kendinizi gerçekten bir işi başarmış olmanın mutluluğu ile baş başa hissedersiniz. Hafifte bir dinlenme isteği duyarsınız,  güzel bir şarkı arası verir,  ödüllendirir ve yola devam edersiniz.  Bazen de oldukça keyifli geçer, müşteriniz ile sohbet havasında hem satışınızı yapar, hem de ufak sohbetler edersiniz. Müşterinizin verdiği farklı sektör bilgileri dikkatle dinlersiniz, hakkında yorumlarda bulur, sorular sorarsınız. Bu ilişkilerde hem saha çalışanı olarak sizde bilgilenirsiniz, müşterinin tahlilini yaptığınız için bir sonraki görüşme için zihin planınızı oluşturur. İşte tüm bu planlar, soruları karşılamalar,  gülümsemeler ve öfkelenmeler ve bunları kontrol altına almamız sıkı bir deneyim ve sosyal zeka ile yakından ilişkilidir. Deneyim kısmı; pek çok defa benzer durumla karşılaştığınız için,  beyindeki nöronların ağı oldukça sıktır, bu ağ ne kadar sıksa hata yapma olasılığı da azalır.

Bu yüzden,  sahada çalışanlar ile modamod yapılacak işi yapanlar arasında keskin bir ayrım olduğunu düşünüyorum. Sahada çalışacak bir bireyin öncelikle sosyal zekasını farkına varması, bunu en iyi şekilde yönlendirmesi ve soğuk kanlı olması, zaman zaman da olaylara duygusal yaklaşması gerekmektedir. İşler çok kötü diyen birine bir şey satmak yerine, ‘’ hayırdır abi ne oldu’’ diyerek hatırını sormak, bir sorununa çözüm bulmak ya da ne yapılır diye sohbet etmek her şeyden öte insancıl ve çıkarsız bir tavırdır. Bir sonraki ziyaretinizde işler yoluna girmişse, zaten sohbeti siz yönlendirmiş olacaksınız.

   Son olarak Farkındaysanız IQ hakkında pek bir  şey yazamadım çünkü dünyanın en akıllı insanları  ne kadar başarılı olurlarla olsunlar, Dünya ‘da hala açlıktan ölümler varsa ve buna bu akıllı insanlar çare bulamıyorsa, IQ su yüksek inşaların, pek bir işe yaramadığını düşünüyorum.Paylaş | | Yorum Yaz
1081 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sosyal Zeka ve Saha Çalışanları - 05/08/2013
Daha önce ‘’Zeka’’ kavramında tek bir lider vardı IQ.
Sen Ben Savaşları - 22/07/2013
Hiç kendini, bir başkasının yerine koyup, düşünüyor musun?Ben olsam?Ben, bu durumda olsam? Diyor musun?Etrafında dönen dünya değil, sen kendi etrafında dönüyorsun ve hiçbir şeyi fark etmiyorsun, sen kendini