Üyelik Girişi

Mehmet ÇAMLIBEL

Mehmet ÇAMLIBEL
m_camlibel@hotmail.com
Zekânın Serbest Gelişimine Fırsat Tanımak
25/05/2017
Ülkemizde şu anda herkes çok yetenekli çocukların peşinde. Çünkü bu gün piyasa bu çocukların getireceği reklamla dönüyor. Çünkü çocuklarımızın yetenekleri satılacak bir “meta” olarak algılanıyor.
Slogan basit "Çocuğunuzun yeteneğini en iyi biz değerlendiririz.” Ya da “bizdeherşeyvar.com”. Bütün okullar ve kurumlar en etkili eğitim yöntemlerinin ve eğitimcilerin kendilerinde olduğunu iddia ediyorlar.
Özel olsun devlet kurumu olsun iş tamamen reklama ve özellikle ülkemizde gerçek bir kandırmacaya dönmüş durumda. Üretilmiş olanı yeniden bulan mucit çocukların inanılmaz öğretmenleri boy boy resimler veriyorlar.
"Yanlış olan ne?" derseniz, benden alacağınız cevap bu kadar kalıplaşmış yöntemlerin çocuk beyninin özgürce büyümesine izin vermeyeceğidir. Aynı bir ağacın güzel görünmesi amacıyla budanması gibi çocuğun beyni de gittiği eğitim kurumuna ve karşılaştığı eğitimciye göre şekil almak zorunda kalmaktadır.
Örneğin İbrahim Tatlıses Güzel Sanatlar Lisesine gitseydi yine “İbrahim Tatlıses” olur muydu? Tersten okuyacak olursak Güzel Sanatlar Liselerine İbrahim Tatlıses ayarında hiçbir öğrenci gitmedi mi?
Örnekler çoğaltılabilir. Burada varmak istediğimiz nokta şudur; çok yönlü, çocuk özgürlüğüne değer veren, onu kurumun ya da eğitimcinin kalıplarına uymak zorunda bırakmayacak, farklı yönlerini geliştirmesine, farklı ilgi alanlarını araştırmasına olanak sağlayacak eğitimci ve kurumlara ihtiyaç var.
Özgür düşünce özgür sularda boy verir. Çoğu zaman önünde hazır  bir  rota bulan çocuk başka limanları bulmasına yarayacak keşifleri yapma zorluğundan kaçar. Çünkü insan beyni kolaya meyillidir.
Yetenekli çocuklar için değer verdikleri mentörleri ya da öğretmenleri ilah gibidir. Çocuklar onların söylediği her şeyi  ciddiye alıp yapmak isteyeceklerdir. Bu mentörlerin eğitimi bambaşka bir konudur. Bu mentörlerin ahlaki yönünün çok güçlü olması gerekmektedir. Ellerindeki çocuğun öz değerlerine saygılı, bilime inanan ve çok yönlü mentörlerle bu işin çok iyi bir yöne gideceğine inanmak gerekir.
Özgür öğrenme ortamlarında kalıplardan çıkmış çocuklar yeteneklerini en iyi şekilde sergileyecekler, kendileri ve dünya için gereken hamleleri yapabileceklerdir.
 
 


Paylaş | | Yorum Yaz
291 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BU ÇOCUKLAR NEDEN MUTSUZ ? - 07/05/2017
PISA 2015 raporuna göre, 28 OECD ülkesi arasında en mutsuz öğrenciler Türkiye'de.
Oyun ve Oyuncak - 05/02/2017
Araştırmalar bize çocukluğunda oyun ihtiyacı giderilmiş olan insanların düşünme becerilerinin diğerlerine göre çok daha iyi olduğunu göstermektedir.
Çocukların Dikkati Nasıl Geliştirilir? - 01/02/2017
Son dönemin favori sorusu bu aslında! Genelde herkes çocuğunda dikkat dağınıklığı olduğunu söylüyor.
Özel Okullar ve Konserve Çocuklar - 28/01/2017
Etütlerin ve özel okulların İsviçre Çakısı misali tüm yenilikleri kendi bünyelerinde sunma çabaları çocuklarımız için konserve etkisi yaratmaktadır.
Çocuk Ve Tatil - 26/01/2017
Çocukların bir dönem boyunca çalışıp hak ettiği tatili yemeyin efendiler. Bunun adı “iyi öğretmenlik” değil “çocukluğu katletmek” tir.
Köy Enstitüleri ve Günümüz-2 - 15/01/2017
Güleryüzlü ve mesleğini seven öğretmenlerin muazzam başarılara imza atacağı aşikârdır.
Köy Enstitüleri Ve Günümüz-1 - 09/01/2017
Köy Enstitülerini yeniden kurmak imkânsız bir rüyadır.
Hızır Anı - 27/05/2015
Çoğu zaman bu duruma düşmeden Hızır olabilmektir meselenin başlangıcı. Öyle yakınımıza tanıdığımıza falan değil ha...Yoldan geçerken gördüğümüze mesela... Mesela Nepal'deki depremden etkilenenlere. Ya da yanı başımızdaki Suriyelilere.
UMUT - 17/05/2015
“Yaşamak ciddi iştir. Şakaya gelmez.” demiş ya şair harbi öyle
 Devamı